img

آجیل روکش دار Coated Nuts

در صنعت آجیل و خشکبار استفاده از روش های نوین برای طعم دار کردن انواع مغز دانه ها به ویژه بادام زمینی، بادام درختی ،بادام هندی و مغز دانه آفتابگردان موجب جلب رضایت قشر بیشتری از مشتریان شده است.

در حال حاضر روکش دار کردن بهترین و متفاوت ترین اشکال فرآوری دانه های آجیلی جهت بهبود طعم ، رنگ ، بافت و ظاهر محصول می باشد که بکارگیری این فرآیند جدید در جهت بهبود خواص کیفی و افزایش میزان پذیرش برای مصرف کنندگان می باشد.

اگر قصد خرید آجیل روکش دار با طعم های پرطرفدار را دارید با ما در ارتباط باشید:

021-55257815

مقایسه معایب روش بو دادن سنتی دانه های آجیل و روش نوین روکش دار کردن دانه ها

چربی‌های چنداشباع‌نشده در مغزها در زمان نگهداری، نسبت به اکسیداسیون آسیب‌پذیرترند. دلیل این امر آن است که ساختار مغزها در اثر بودادن تغییر می‌کند و باعث می‌شود چربی، بیشتر در معرض اکسیژن قرار بگیرد و راحت‌تر اکسید شود.

این امر، عمر نگهداری آجیل‌ها را کاهش می‌دهد. بنابراین آجیل بوداده نسبت به آجیل خام، که در فرایند روکش دار کردن مورد استفاده قرار میگیرد ، زودتر فاسد می‌شود. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می‌دهند که مقدار چربی‌های ترانس در اثر بودادن افزایش می‌یابد.

آجیل‌ها منبع خوبی از مواد مغذی مانند ویتامین E، منیزیم و فسفر هستند. همچنین آجیل‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. برخی از این مواد مغذی نسبت به حرارت حساس‌اند و در طول فرایند بودادن از بین می‌روند در صورتی که در فرایند روکش دار کردن حرارت به صورت غیر مستقیم به دانه ها اعمال می شود.

طعم، بو و رنگ بهترِ آجیل‌های بوداده، در اثر ترکیباتی است که در طول نوعی واکنش شیمیایی به‌نام «واکنش میلارد» ایجاد می‌شوند. این واکنش میان اسیدآمینه‌ی «آسپاراژین» و قند طبیعی موجود در مغزها انجام می‌شود. این پدیده موجب قهوه‌ای‌شدن آجیل‌ها می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که دمای بودادن بالای ۱۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.

واکنش میلارد می‌تواند موجب تشکیل یک ماده‌ی مضر به نام «آکریل آمید» شود. مصرف زیاد این ماده در حیوانات بروز سرطان را در آنها تشدید می‌کند. ممکن است این ماده در انسان نیز خاصیت بالقوه‌ی سرطان‌زایی داشته باشددر تشکیل آکریل آمید، تأثیر دمای بودادن بیشتر از زمان بودادن است. در صورتی که طی فرآیند روکش دار شدن مانع از اعمال حرارت مستقیم به دانه های آجیل می شود.

بررسی برخی فواید فرایند فرآوری روکش دار کردن یا پوشش دار کردن مغزدانه های خوراکی

- پوشش غلات به روی دانه های آجیل مثل بادام زمینی و مغز تخمه آفتاب گردان باعث از بین رفتن رگه های تلخی طعم می شود.
- برای مثال مغز تخمه آفتاب گردان به مرور زمان روغن پس میدهد و این امر موجب کاهش کیفیت و تاثیرات منفی در طعم و رنگ و بوی محصول میشود. در صورتی که فرآیند روکش دار کردن مانع از این امر شده و باعث ماندگاری بیشتر این محصول می شود.
- پوشش غلات ، ادویه جات مرغوب ، طعم های متنوع ، آرد گندم و آرد ذرت همراه با نشاسته و ترکیباتی از این نظیر علاوه بر غنی شدن محصول ، باعث ترد شدن و افزایش میزان پذیرش برای مصرف کنندگان می باشد.
لذا آجیل فرآوری شده روکش دار یا اسنک آجیل نه تنها باعث حفظ خواص مغز دانه های خوراکی میشود بلکه انواع سلیقه ها را در بر میگیرد.

تنوع مغزدانه های آجیل روکش دار

تولید مغزدانه های روکش دار با طعم های مختلف در شرکت های تولیدی خشکبار و تنقلات صورت می گیرد. این محصول با برندهای مختلف و اغلب به صورت فله و یا در بسته بندی های یک نفره در بازار قابل تهیه می باشد. بادام زمینی روکش دار یکی از نمونه های معروف این محصول در بازار است. در ایران بادام زمینی روکش دار از اوایل دهه نود به بازار عرضه شد.

مغزدانه های روکش دار انواع مختلفی دارد که این تنوع هم در نوع بسته بندی و هم در طعم آن ها وجود دارد. می توان گفت پرفروش ترین مراکز مغزدانه های روکش دار در کشور در شهر های تهران و شیراز و کیش هستند که فروش بالایی از آجیل های روکش دار را به نام خود ثبت نموده اند . آجیل های روکش دار یکی از خشکبار های تقریبا با قیمت مناسب است که افراد می توانند ان را در سبد خرید ماهیانه خود قرار بدهند.

طعم های مختلف آجیل روکش دار که توسط شرکت برنا تجارت باور ارائه می گردد عبارتند از :

بادام زمینی روکش دار با طعم پنیر رنگی
بادام زمینی روکش دار با طعم پنیر سفید
بادام زمینی روکش دار با طعم سرکه نمکی
بادام زمینی روکش دار با طعم باربیکیو
بادام زمینی روکش دار با طعم کاری
بادام زمینی روکش دار با طعم کچاپ
بادام زمینی روکش دار با طعم پیاز جعفری
بادام زمینی روکش دار با طعم باربیکیو فلفلی
بادام زمینی روکش دار با طعم پیتزایی
بادام زمینی روکش دار با طعم لیمویی
بادام زمینی روکش دار با طعم دودی
بادام هندی روکش دار با طعم باربیکیو
بادام هندی روکش دار با طعم کچاپ
بادام هندی روکش دار با طعم پیاز جعفری
بادام درختی روکش دار با طعم باربیکیو
بادام درختی روکش دار با طعم کچاپ
بادام درختی روکش دار با طعم پیاز جعفری
مغز تخمه آفتابگردان روکش دار با طعم سرکه نمکی
مغز تخمه آفتابگردان روکش دار با طعم باربیکیو
مغز تخمه آفتابگردان روکش دار با طعم کچاپ
مغز تخمه آفتابگردان روکش دار با طعم پیاز جعفری
سویا آجیلی روکش دار با طعم سرکه نمکی
سویا آجیلی روکش دار با طعم باربیکیو
سویا آجیلی روکش دار با طعم کچاپ
سویا آجیلی روکش دار با طعم پیاز جعفری